Barion Pixel

Központban a menekültek

Miben tér el az ukrán a magyar egészségügyi rendszertől?

Ismerd meg közelebbről, hogy hogyan zajlik az egészségügyi ellátás itt a kempingben. Varjas Anita, a Dorkász Alapítvány egészségügyi munkatársa válaszol az alapellátással kapcsolatos kérdéseidre. 

Hogyan működik az egészségügyi ellátás a kempingben? 

A mi feladatunk, hogy összekötjük az itt élő menekülteket a háziorvossal, valamint a szakellátó központtal.  Továbbá, ami a kompetenciánkon belül megoldható, abban természetesen segítünk, tanácsot adunk az itt lakók számára. 200-an laknak a kempingben és többségük gyerek, így mindennap van valami apróság. Egy esés, vágás vagy sebkezelés, amiben általában a segítségünket kérik. Amennyiben súlyosabb a sérülés, akkor átirányítjuk őket a sürgősségire, vagy mentőt hívunk. 

Milyen tapasztalataid vannak a lakókkal kapcsolatban?  

„Először elég bizalmatlanok voltak velünk szemben. Novemberben kezdtem itt a másik egészségügyes kolleganőmmel, és mi teljesen más rendszert hoztunk, mint amit ők otthon megszoktak. Több mint fél év kellett ahhoz, hogy kiépüljön köztünk a bizalom. Mostanra már megfogadják a tanácsainkat, és bátran szólnak, ha segítésre van szükségük.” 

„Próbáljuk megértetni velük, hogy egy lyukas fog, egy fájdalomcsillapítótól nem fog helyre jönni. Adok egy orvosságot, és egyúttal kérek időpontot is a fogászatra.” 

Hogy látod, mi a különbség a magyar és az ukrán egészségügyi rendszer között? Mi az, ami a legnagyobb problémát jelentette a menekülteknek? 

Nem volt könnyű alkalmazkodniuk a magyar rendszerhez, de úgy látjuk kezdenek belerázódni.  

Talán, azt volt a legnehezebb megszokniuk, hogy nálunk mindenhova beutalót kell kérni és előjegyzést a vizsgálatokra. Ebben rendszeresen segítünk a számukra. Ez Ukrajnában teljesen máshogy működik, ott nincs beutaló rendszer, hanem a rendelőben kivárják a sorukat. A másik nagy különbség a két ország között, hogy a gyógyszerekre is teljesen más törvények vonatkoznak. Magyarországon szigorúan receptre adnak ki erősebb orvosságot, Ukrajnában viszont az antibiotikumot is megvásárolhatják a patikában, anélkül, hogy az orvos megvizsgálta volna őket.  Ez is szokatlan volt a számukra. Eleinte sokszor volt, hogy egy könnyebb megfázásra is antibiotikumot akartak kérni, hiszen otthon mindig azt szedték minden betegségre. 

Sokan itt kaptak oltást is. Ukrajnában nincsenek kötelező oltások? 

Ami a magyarországi jogrend szerint kötelező, azokat kapják meg itt. Számos védőoltás kötelező Ukrajnában is, sőt sok esetben átfedés is van a magyarországi kötelező oltások között.  Például a bárányhimlő ellen nem kapnak gyerekkorban oltást, így, azt itt a kempingben kapták meg. A Pneumococcus fertőzés elleni védőoltást is szintén pótolni kellett.  De a hepatitis B oltást ők például már születéskor megkapják, míg mi csak 6 évesen.  

Milyen egészségügyi problémák jellemzőek? Esetleg van olyan, ami a leggyakoribb? 

Ami a legszembetűnőbb, az a fogászati probléma. Az idősebbeknél gyakori a magas vérnyomás. Továbbá, van a kempingben két kiskorú, aki cukorbeteg. Őket a szülők rendszeresen viszik Debrecenbe gondozásra.  

A kismamáknak hogyan tudtok segíteni? 

Amikor a jövendőbeli anyukák értesítenek minket, hogy várandósak, akkor mi felvesszük kapcsolatot a védőnői hálózattal és jelezzük a terhességet. Innentől kezdve a magyar rendszer szerint megy tovább a folyamat. A szülést követő első alkalommal a védőnők jönnek ki hozzánk a kempingbe. Ezt követően pedig, havonta kell Debrecenbe bemenniük az édesanyáknak.  

„A Dorkász előtt én az újszülött osztályon dolgoztam, így szívügyem az újszülöttgondozás. Nemrég született itt a kempingen is egy kicsi, és kétnaponta látogatom. Számomra ez testhezálló feladat. Folyamatosan figyeljük, hogyan fejlődik, súlymérést végzünk.”  

Szeretnél még több hasonló tartalmat? Kövess minket Instagramon és Facebookon, hogy naprakész információkat tudj meg a munkásságunkról!