Barion Pixel

Központban a menekültek

Harcok a csatamezőn túl: A menekült gyermekekben dúló mentális küzdelmek 

Bánat és mindent átható félelem. A kárpátaljai menekültekben hasonló érzések kavaroghattak, mikor bezárták az otthonuk ajtaját és útnak indultak az ismeretlenbe. Egy gyermek viszont, nem tudja mi miért történik. Ő csak azt látja, hogy a családja széthullik, a barátaival többé nem találkozhat és hogy ettől a pillanattól fogva minden más lesz. 

 Életre szóló sebeket hordoznak a kárpátaljai menekült gyerekek 

A Befogadóközpontban élő menekült fiatalok több mint 2 éve a bizonytalanság állapotában élnek, melynek következtében fokozottan ki vannak téve a mentális és lelki terhelésnek.

Az otthon, ami egykoron a biztonságot jelentette ezeknek a gyerekeknek, mára csak ez emlékeikben él tovább.  Az otthonukkal együtt a család egy darabját is elveszítették. A nagyszüleiktől, a barátaiktól és a kiskedvenceiktől is határozatlan időre el kellett köszönniük. Gondolj csak bele, talán az a búcsú ölelés volt az utolsó, amit a gyerekek a nagyszüleiktől kaptak.  

Ezeket a történeteket hallva ráeszmélünk, hogy erre senki nem tud felkészülni, főleg egy gyermek nem. A menekülés során a vészjósló sziréna hangja mai napig ott cseng a gyerekek fülében. A traumák sora következtében néhány fiatalnál a poszttraumás stressz zavar tünetei is jelentkeztek. Például a szorongás, az alvás- és koncentrációszavar, a lelassultság vagy izgatottság, a felhangoltság, a melankólia, vagy az izomfeszültség. 

 Szavak nélkül is kommunikálnak

Az alkotásaikban felfedezhető az átmenetiség motívuma. Talajt jellemzően nem rajzolnak a házak alá. Akadt olyan gyermek, aki vizet rajzolt talajnak, ami szintén jelképezheti az instabilitást. 

Józsika az egyik pszichológiai foglalkozáson egy levegőben szálló autót rajzolt, amit lufik repítettek. Ebben a különleges járműben utazott az egész családja. Az itt élő rokonai és a Kárpátalján lakó nagymája is, aki nagyon hiányzik neki. Rajzolás közben azt is hozzátette a kisfiú, hogy nem tudja hová megy az autó, csak azt reméli, hogy nem zuhannak le. 

A menekült kisfiú egy hónapja érkezett a családjával ide a Befogadóközpontba

“Mivel autóval ritkán utaznak, így ebben az esetben, az alkotás inkább azt szimbolizálja, hogy nagyon bizonytalan helyzetben van a rajzot készítő kisfiú. Az autó haladási iránya is rendkívűl sokat elárul, hiszen visszafelé repülnek. Ez a múltba tekintés jelképe, amikor még minden biztosabb volt.”- emelte ki Kissné Péter Hanna, a Dorkász pszichológusa. 

Fény az alagút végén 

Ami erőt ad nekik, az a közösség, a család, a barátok, és a velük foglalkozó munkatársak törődése, visszajelzése. A Dorkász Befogadóközpontjában élő kárpátaljai menekültek szerencsések, mivel rokonokkal érkeztek hozzánk, így a közösség megtartó ereje enyhíti a bizonytalanságot, hiszen nem kell egyedül sodródniuk egy idegen országban. Továbbá a gyerekek számára a mindennapi oktatás állandósága, a barátokkal, tanárokkal töltött idő és a fejlesztések mérhetetlen segítséget jelentenek. 

Idegen helyen, idegen országban, idegen szokások között élnek, mely hatására csökkenhet az önbizalmuk, de nagy segítség számukra, hogy lehetőségük van részt venni mentálhigiénés és pszichológiai foglalkozásokon. 

A menekültmisszió, több mint egy átmeneti menedék a bajbajutottak számára. Kulcsfontosságú, hogy a mentális segítségnyújtásra is hangsúlyt fektessünk, főleg a gyerekek esetében. Az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodájával együttműködve a célunk, hogy a Befogadóközpontban élő kárpátaljai menekült fiatalok feldolgozhassák a traumáikat. A Te segítségedre is szükség van ebben a küldetésben! Támogasd online adományoddal a projektünket!   

Egy menekült napi ellátása 13000 ft.